3329W-1-501
product image
3329W-1-501 Picture
SeekIC No. : 001268056 Detail
3329W-1-501: Trimmer Resistors - Through Hole 1/4"RND 500OHMS 10% 0.5WATTS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
3329W-1-501
  • Qty
  • 0~45
Quick Details
Product : Trimmer Resistors - Single Turn Product Type : Single Turn
Taper : Linear Resistance : 500 Ohms
Termination Style : SMD/SMT Power Rating : 200 mWatts
Tolerance : 25 %
Description
Number of Turns :
Voltage Rating :
Temperature Coefficient :
Product Type : Single Turn
Resistance : 500 Ohms
Termination Style : SMD/SMT
Power Rating : 200 mWatts
Tolerance : 25 %
Parameters:
Technical/Catalog Information3329W-1-501
VendorBourns Inc.
CategoryPotentiometers, Variable Resistors
Resistance In Ohms500
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Number of TurnsSingle
Package / CaseSquare - 0.260" L x 0.240" W x 0.330" H (6.60mm x 6.10mm x 8.38mm)
PackagingTube
Adjustment TypeSide Adjustment
Tolerance±10%
Mounting TypeThrough Hole
Lead Free StatusContains Lead
RoHS StatusRoHS Non-Compliant
Other Names 3329W 1 501
3329W1501
3329W 501 ND
3329W501ND
3329W-501