3386P-1-103
product image
3386P-1-103 Picture
SeekIC No. : 001271789 Detail
3386P-1-103: Trimmer Resistors - Through Hole 3/8"SQ 10KOHMS 10% 0.5WATTS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
3386P-1-103
Mfg:
Bourns
  • Qty
  • 0~35
Quick Details
Product : Trimmer Resistors - Single Turn Product Type : Single Turn
Taper : Linear Resistance : 10 KOhms
Voltage Rating : 300 Volts Termination Style : Pin
Power Rating : 500 mWatts (1/2 Watt) Tolerance : 10 %
Description
Number of Turns :
Temperature Coefficient :
Taper : Linear
Termination Style : Pin
Tolerance : 10 %
Product : Trimmer Resistors - Single Turn
Product Type : Single Turn
Voltage Rating : 300 Volts
Power Rating : 500 mWatts (1/2 Watt)
Resistance : 10 KOhms
Parameters:
Technical/Catalog Information3386P-1-103
VendorBourns Inc.
CategoryPotentiometers, Variable Resistors
Resistance In Ohms10.0K
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Number of TurnsSingle
Package / CaseSquare - 0.375" L x 0.375" W x 0.190" H (9.52mm x 9.52mm x 4.83mm)
Adjustment TypeTop Adjustment
Tolerance±10%
Mounting TypeThrough Hole
Temperature Coefficient±100ppm/°C