3386P-1-103LF
Trimmer Resistors - Through Hole 3/8" 10Kohms 10% 0.5Watts Square
product image
3386P-1-103LF Picture
SeekIC No. : 001266940 Detail
3386P-1-103LF: Trimmer Resistors - Through Hole 3/8" 10Kohms 10% 0.5Watts Square
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
3386P-1-103LF
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : Trimmer Resistors - Single Turn Product Type : Single Turn
Taper : Linear Resistance : 10 KOhms
Voltage Rating : 300 Volts Termination Style : Pin
Power Rating : 500 mWatts (1/2 Watt) Tolerance : 10 %
Termination Style : Pin
Tolerance : 10 %
Power Rating : 500 mWatts (1/2 Watt)
Resistance : 10 KOhms
Parameters:
Technical/Catalog Information3386P-1-103LF
VendorBourns Inc.
CategoryPotentiometers, Variable Resistors
Resistance In Ohms10.0K
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Number of TurnsSingle
Package / CaseSquare - 0.375" L x 0.375" W x 0.190" H (9.52mm x 9.52mm x 4.83mm)
Adjustment TypeTop Adjustment
Tolerance±10%
Mounting TypeThrough Hole