3386W-1-205LF
Trimmer Resistors - Through Hole 3/8" 2Mohms 10% 0.5Watts Square
product image
3386W-1-205LF Picture
SeekIC No. : 001266059 Detail
3386W-1-205LF: Trimmer Resistors - Through Hole 3/8" 2Mohms 10% 0.5Watts Square
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
3386W-1-205LF
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : Trimmer Resistors - Single Turn Product Type : Single Turn
Taper : Linear Resistance : 2 MOhms
Voltage Rating : 300 Volts Termination Style : Pin
Power Rating : 500 mWatts (1/2 Watt) Tolerance : 10 %
Termination Style : Pin
Tolerance : 10 %
Power Rating : 500 mWatts (1/2 Watt)
Resistance : 2 MOhms
Parameters:
Technical/Catalog Information3386W-1-205LF
VendorBourns Inc.
CategoryPotentiometers, Variable Resistors
Resistance In Ohms2.00M
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Number of TurnsSingle
Package / CaseSquare - 0.375" L x 0.155" W x 0.375" H (9.53mm x 3.94mm x 9.53mm)
PackagingTube
Adjustment TypeSide Adjustment
Tolerance±10%
Mounting TypeThrough Hole
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names 3386W 1 205LF
3386W1205LF
3386W 205LF ND