3682S-1-103L
Precision Potentiometers 10K Ohms Pushbutton +/- 3% tol 1% res
product image
3682S-1-103L Picture
SeekIC No. : 001257029 Detail
3682S-1-103L: Precision Potentiometers 10K Ohms Pushbutton +/- 3% tol 1% res
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
3682S-1-103L
Mfg:
Bourns
  • Qty
  • 0~1
  • 1~5
  • 5~10
Quick Details
Product : Digital Multi Precision Potentiometer Mounting Style : Snap In
Resistance : 10 KOhms Termination Style : Solder Lug
Tolerance : 3 %
Description
Linearity :
Taper :
Number of Turns :
Element Type :
Shaft Type :
Voltage Rating :
Resistance : 10 KOhms
Termination Style : Solder Lug
Product : Digital Multi Precision Potentiometer
Mounting Style : Snap In
Tolerance : 3 %
Parameters:
Technical/Catalog Information3682S-1-103L
VendorBourns Inc.
CategoryPotentiometers, Variable Resistors
Resistance In Ohms10.0K
Power (Watts)2W
Adjustment TypePush Button
Tolerance±3%
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Number of Digits/Alpha3
Package / CaseSquare - 1.050" L x 0.930" W x 1.050" H (26.67mm x 23.62mm x 26.67mm)