3683S-1-103L
Precision Potentiometers 10K Ohms Pushbutton +/- 3% tol 0.1% res
product image
3683S-1-103L Picture
SeekIC No. : 001256896 Detail
3683S-1-103L: Precision Potentiometers 10K Ohms Pushbutton +/- 3% tol 0.1% res
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
3683S-1-103L
Resistance : 10 KOhms Termination Style : Solder Lug
Tolerance : 3 %
Voltage Rating :
Resistance : 10 KOhms
Mounting Style : Snap In
Tolerance : 3 %
Parameters:
Technical/Catalog Information3683S-1-103L
VendorBourns Inc.
CategoryPotentiometers, Variable Resistors
Resistance In Ohms10.0K
Power (Watts)2W
Adjustment TypePush Button
Tolerance±3%
Number of Digits/Alpha3
Package / CaseSquare - 1.460" L x 0.930" W x 1.050" H (37.08mm x 23.62mm x 26.67mm)