380LX122M250A452
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 1200uF 250V 20%
product image
380LX122M250A452 Picture
SeekIC No. : 00763707 Detail
380LX122M250A452: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 1200uF 250V 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
380LX122M250A452
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Capacitance : 1200 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 250 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Series : 380LX Diameter : 35 mm (1.38 in)
Length : 45 mm (1.77 in) Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
ESR :
Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 250 Volts
Capacitance : 1200 uF
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Series : 380LX
Diameter : 35 mm (1.38 in)
Length : 45 mm (1.77 in)
Parameters:
Technical/Catalog Information380LX122M250A452
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance1200F
ESR (Equivalent Series Resistance)166.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension-
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating250V