380LX151M450H052
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 150uF 450V 20%
product image
380LX151M450H052 Picture
SeekIC No. : 00773278 Detail
380LX151M450H052: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 150uF 450V 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
380LX151M450H052
Quick Details
Capacitance : 150 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 450 Volts Operating Temperature Range : - 25 C to + 85 C
Series : 380LX Diameter : 22 mm (0.87 in)
Length : 50.8 mm (2 in) Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
ESR :
Tolerance : 20 %
Capacitance : 150 uF
Voltage Rating : 450 Volts
Operating Temperature Range : - 25 C to + 85 C
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Series : 380LX
Length : 50.8 mm (2 in)
Diameter : 22 mm (0.87 in)
Parameters:
Technical/Catalog Information380LX151M450H052
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance150F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-25°C ~ 85°C
Size / Dimension0.866" Dia x 1.969" H (22.00mm x 50.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating450V