380LX152M050H202
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 1500uF 50V 20%
product image
380LX152M050H202 Picture
SeekIC No. : 00765438 Detail
380LX152M050H202: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 1500uF 50V 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
380LX152M050H202
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Capacitance : 1500 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 50 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Series : 380LX Diameter : 22 mm (0.87 in)
Length : 20 mm (0.79 in) Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
ESR :
Tolerance : 20 %
Capacitance : 1500 uF
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Voltage Rating : 50 Volts
Series : 380LX
Diameter : 22 mm (0.87 in)
Length : 20 mm (0.79 in)
Parameters:
Technical/Catalog Information380LX152M050H202
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance1500F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension0.866" Dia x 0.787" H (22.00mm x 20.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating50V