380LX152M080H022
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 1500uF 80V 20%
product image
380LX152M080H022 Picture
SeekIC No. : 00763203 Detail
380LX152M080H022: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 1500uF 80V 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
380LX152M080H022
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Capacitance : 1500 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 80 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Series : 380LX Diameter : 22 mm (0.87 in)
Length : 30 mm (1.18 in) Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Description
ESR :
Tolerance : 20 %
Capacitance : 1500 uF
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Series : 380LX
Diameter : 22 mm (0.87 in)
Length : 30 mm (1.18 in)
Voltage Rating : 80 Volts
Parameters:
Technical/Catalog Information380LX152M080H022
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance1500F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension0.866" Dia x 1.181" H (22.00mm x 30.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating80V