380LX152M200A042
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 200V1500 (35X40)
product image
380LX152M200A042 Picture
SeekIC No. : 00762013 Detail
380LX152M200A042: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 200V1500 (35X40)
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
380LX152M200A042
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Capacitance : 1500 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 200 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Series : 380LX Diameter : 35 mm (1.38 in)
Length : 40 mm (1.57 in) Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Description
ESR :
Tolerance : 20 %
Capacitance : 1500 uF
Voltage Rating : 200 Volts
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Series : 380LX
Diameter : 35 mm (1.38 in)
Length : 40 mm (1.57 in)
Parameters:
Technical/Catalog Information380LX152M200A042
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance1500F
ESR (Equivalent Series Resistance)144.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension-
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating200V