380LX152M200K052
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 1500 UF 200V 30X50
product image
380LX152M200K052 Picture
SeekIC No. : 00765657 Detail
380LX152M200K052: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 1500 UF 200V 30X50
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
380LX152M200K052
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Capacitance : 1500 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 200 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Series : 380LX Diameter : 30 mm (1.18 in)
Length : 50.8 mm (2 in) Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Description
ESR :
Tolerance : 20 %
Capacitance : 1500 uF
Voltage Rating : 200 Volts
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Diameter : 30 mm (1.18 in)
Series : 380LX
Length : 50.8 mm (2 in)
Parameters:
Technical/Catalog Information380LX152M200K052
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance1500F
ESR (Equivalent Series Resistance)144.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension-
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating200V