381LQ222M180A042
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 2200uF 180V 20%
product image
381LQ222M180A042 Picture
SeekIC No. : 00773968 Detail
381LQ222M180A042: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 2200uF 180V 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
381LQ222M180A042
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~58
Quick Details
Capacitance : 2200 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 180 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C
Series : 381LQ Diameter : 35 mm (1.38 in)
Length : 40 mm (1.57 in) Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Description
ESR :
Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 180 Volts
Capacitance : 2200 uF
Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Diameter : 35 mm (1.38 in)
Length : 40 mm (1.57 in)
Series : 381LQ
Parameters:
Technical/Catalog Information381LQ222M180A042
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance2200F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-40°C ~ 105°C
Size / Dimension1.378" Dia x 1.575" H (35.00mm x 40.00mm)
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial (Snap-In)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating180V