381LQ391M450A042
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 450Volts 390uF 35X40
product image
381LQ391M450A042 Picture
SeekIC No. : 00760162 Detail
381LQ391M450A042: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 450Volts 390uF 35X40
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
381LQ391M450A042
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Capacitance : 390 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 450 Volts ESR : 0.21 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C Series : 381LQ
Diameter : 35 mm (1.38 in) Length : 40 mm (1.57 in)
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in) Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Description
Tolerance : 20 %
Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage Rating : 450 Volts
Capacitance : 390 uF
Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Diameter : 35 mm (1.38 in)
Length : 40 mm (1.57 in)
Series : 381LQ
ESR : 0.21 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog Information381LQ391M450A042
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance390F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-25°C ~ 105°C
Size / Dimension1.378" Dia x 1.575" H (35.00mm x 40.00mm)
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating450V