381LQ471M350J052
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 470uF 350V 20%
product image
381LQ471M350J052 Picture
SeekIC No. : 00776208 Detail
381LQ471M350J052: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 470uF 350V 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
381LQ471M350J052
Mfg:
Cornell Dubilier
Quick Details
Capacitance : 470 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 350 Volts Operating Temperature Range : - 25 C to + 105 C
Series : 381LQ Diameter : 25.4 mm (1 in)
Length : 50.8 mm (2 in) Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Description
ESR :
Tolerance : 20 %
Operating Temperature Range : - 25 C to + 105 C
Capacitance : 470 uF
Voltage Rating : 350 Volts
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Diameter : 25.4 mm (1 in)
Length : 50.8 mm (2 in)
Series : 381LQ
Parameters:
Technical/Catalog Information381LQ471M350J052
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance470F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-25°C ~ 105°C
Size / Dimension0.984" Dia x 1.969" H (25.00mm x 50.00mm)
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial (Snap-In)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating350V