381LQ681M250H052
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 680uF 250V 20%
product image
381LQ681M250H052 Picture
SeekIC No. : 00771999 Detail
381LQ681M250H052: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 680uF 250V 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
381LQ681M250H052
Quick Details
Capacitance : 680 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 250 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Series : 381LQ Diameter : 22 mm (0.87 in)
Length : 50.8 mm (2 in) Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Description
ESR :
Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 250 Volts
Capacitance : 680 uF
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Length : 50.8 mm (2 in)
Diameter : 22 mm (0.87 in)
Series : 381LQ
Parameters:
Technical/Catalog Information381LQ681M250H052
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance680F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-40°C ~ 105°C
Size / Dimension0.866" Dia x 1.969" H (22.00mm x 50.00mm)
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating250V