381LX821M250A042
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 250V 820uF 35 X 40
product image
381LX821M250A042 Picture
SeekIC No. : 00764100 Detail
381LX821M250A042: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 250V 820uF 35 X 40
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
381LX821M250A042
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Capacitance : 820 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 250 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Series : 381LX Diameter : 35 mm (1.38 in)
Length : 40 mm (1.57 in) Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Description
ESR :
Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 250 Volts
Capacitance : 820 uF
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Diameter : 35 mm (1.38 in)
Series : 381LX
Length : 40 mm (1.57 in)
Parameters:
Technical/Catalog Information381LX821M250A042
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance820F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-40°C ~ 105°C
Size / Dimension-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial (Snap-In)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating250V