381LX822M035H052
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 8200uF 35V 20%
product image
381LX822M035H052 Picture
SeekIC No. : 00763338 Detail
381LX822M035H052: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 8200uF 35V 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
381LX822M035H052
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Capacitance : 8200 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 35 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C
Series : 381LX Diameter : 22 mm (0.87 in)
Length : 50.8 mm (2 in) Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
ESR :
Tolerance : 20 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Voltage Rating : 35 Volts
Length : 50.8 mm (2 in)
Diameter : 22 mm (0.87 in)
Capacitance : 8200 uF
Series : 381LX
Parameters:
Technical/Catalog Information381LX822M035H052
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance8200F
ESR (Equivalent Series Resistance)49.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-40°C ~ 105°C
Size / Dimension0.866" Dia x 1.969" H (22.00mm x 50.00mm)
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating35V