381LX822M100A082
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 8200uF 100V 20%
product image
381LX822M100A082 Picture
SeekIC No. : 00760973 Detail
381LX822M100A082: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 8200uF 100V 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
381LX822M100A082
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Capacitance : 8200 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 100 Volts ESR : 0.03 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C Series : 381LX
Diameter : 35 mm (1.38 in) Length : 80 mm (3.15 in)
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in) Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Description
Tolerance : 20 %
Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Diameter : 35 mm (1.38 in)
Voltage Rating : 100 Volts
Capacitance : 8200 uF
ESR : 0.03 Ohms
Series : 381LX
Length : 80 mm (3.15 in)
Parameters:
Technical/Catalog Information381LX822M100A082
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance8200F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-40°C ~ 105°C
Size / Dimension1.378" Dia x 3.150" H (35.00mm x 80.00mm)
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating100V