381NS50K
Potentiometers 50K Ohm 10% 1W 3.18mm
product image
381NS50K Picture
SeekIC No. : 001248103 Detail
381NS50K: Potentiometers 50K Ohm 10% 1W 3.18mm
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
381NS50K
  • Qty
  • 0~79
Quick Details
Product : Potentiometer Mounting Style : Panel
Taper : Linear Resistance : 50 KOhms
Element Type : Conductive Plastic Shaft Type : Slotted
Termination Style : Solder Lug Power Rating : 1 Watt
Tolerance : 10 %
Description
Number of Turns :
Voltage Rating :
Shaft Type : Slotted
Tolerance : 10 %
Product : Potentiometer
Resistance : 50 KOhms
Element Type : Conductive Plastic
Parameters:
Technical/Catalog Information381NS50K
VendorHoneywell Sensing and Control/Clarostat
CategoryPotentiometers, Variable Resistors
Resistance In Ohms50.0K
Power (Watts)1W
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Tolerance±10%
Package / CaseRound - 0.625" Dia x 0.391" H (15.88mm x 9.93mm)
Termination StyleSolder Lug
Actuator Diameter3.18mm
Actuator Length19.05mm