382LX104M025B062V
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 100000uF 25V 20%
product image
382LX104M025B062V Picture
SeekIC No. : 00768984 Detail
382LX104M025B062V: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 100000uF 25V 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
382LX104M025B062V
  • Qty
  • 0~22
Quick Details
Capacitance : 0.1 Farad Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 25 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Series : 382LX Diameter : 50.8 mm (2 in)
Length : 63.5 mm (2.5 in) Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
ESR :
Tolerance : 20 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Voltage Rating : 25 Volts
Capacitance : 0.1 Farad
Series : 382LX
Diameter : 50.8 mm (2 in)
Length : 63.5 mm (2.5 in)
Parameters:
Technical/Catalog Information382LX104M025B062V
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance100000F
ESR (Equivalent Series Resistance)14.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension1.969" Dia x 2.480" H (50.00mm x 63.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating25V