382LX182M400B092V
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 1800uF 400V 20%
product image
382LX182M400B092V Picture
SeekIC No. : 00773701 Detail
382LX182M400B092V: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 1800uF 400V 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
382LX182M400B092V
Quick Details
Capacitance : 1800 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 400 Volts Operating Temperature Range : - 25 C to + 85 C
Series : 382LX Diameter : 50.8 mm (2 in)
Length : 92 mm (3.62 in) Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
ESR :
Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 400 Volts
Capacitance : 1800 uF
Operating Temperature Range : - 25 C to + 85 C
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Series : 382LX
Diameter : 50.8 mm (2 in)
Length : 92 mm (3.62 in)
Parameters:
Technical/Catalog Information382LX182M400B092V
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance1800F
ESR (Equivalent Series Resistance)111.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension1.969" Dia x 3.622" H (50.00mm x 92.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating400V