382LX273M080N102
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 27000uF 80V 20%
product image
382LX273M080N102 Picture
SeekIC No. : 00770871 Detail
382LX273M080N102: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 27000uF 80V 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
382LX273M080N102
  • Qty
  • 0~27
Quick Details
Capacitance : 0.027 Farad Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 80 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Series : 382LX Diameter : 40 mm (1.57 in)
Length : 105 mm (4.13 in) Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
ESR :
Tolerance : 20 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Voltage Rating : 80 Volts
Capacitance : 0.027 Farad
Diameter : 40 mm (1.57 in)
Series : 382LX
Length : 105 mm (4.13 in)
Parameters:
Technical/Catalog Information382LX273M080N102
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance27000F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension1.575" Dia x 4.134" H (40.00mm x 105.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating80V