383LX102M400N062
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 1000uF 400V 20%
product image
383LX102M400N062 Picture
SeekIC No. : 00764428 Detail
383LX102M400N062: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 1000uF 400V 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
383LX102M400N062
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Capacitance : 1000 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 400 Volts Operating Temperature Range : - 25 C to + 105 C
Series : 383LX Diameter : 40 mm (1.57 in)
Length : 63.5 mm (2.5 in) Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Description
ESR :
Capacitance : 1000 uF
Tolerance : 20 %
Operating Temperature Range : - 25 C to + 105 C
Voltage Rating : 400 Volts
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Diameter : 40 mm (1.57 in)
Series : 383LX
Length : 63.5 mm (2.5 in)
Parameters:
Technical/Catalog Information383LX102M400N062
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance1000F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-25°C ~ 105°C
Size / Dimension1.575" Dia x 2.480" H (40.00mm x 63.00mm)
Lead Spacing-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial (Snap-In)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating400V