383LX104M025B062V
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 100000uF 25V 20%
product image
383LX104M025B062V Picture
SeekIC No. : 00774202 Detail
383LX104M025B062V: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 100000uF 25V 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
383LX104M025B062V
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~22
Quick Details
Capacitance : 0.1 Farad Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 25 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C
Series : 383LX Diameter : 50.8 mm (2 in)
Length : 63.5 mm (2.5 in) Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Description
ESR :
Tolerance : 20 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 105 C
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Voltage Rating : 25 Volts
Capacitance : 0.1 Farad
Diameter : 50.8 mm (2 in)
Series : 383LX
Length : 63.5 mm (2.5 in)
Parameters:
Technical/Catalog Information383LX104M025B062V
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance100000F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-40°C ~ 105°C
Size / Dimension1.969" Dia x 2.480" H (50.00mm x 63.00mm)
Lead Spacing-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial (Snap-In)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating25V