383LX122M450N102
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 1200uF 450V 20%
product image
383LX122M450N102 Picture
SeekIC No. : 00778376 Detail
383LX122M450N102: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 1200uF 450V 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
383LX122M450N102
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~20
Quick Details
Capacitance : 1200 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 450 Volts Operating Temperature Range : - 25 C to + 105 C
Series : 383LX Diameter : 40 mm (1.57 in)
Length : 105 mm (4.13 in) Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Description
ESR :
Tolerance : 20 %
Operating Temperature Range : - 25 C to + 105 C
Voltage Rating : 450 Volts
Capacitance : 1200 uF
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Diameter : 40 mm (1.57 in)
Series : 383LX
Length : 105 mm (4.13 in)
Parameters:
Technical/Catalog Information383LX122M450N102
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance1200F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-25°C ~ 105°C
Size / Dimension1.575" Dia x 4.134" H (40.00mm x 105.00mm)
Lead Spacing-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial (Snap-In)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating450V