383LX124M016N082
CAP ALUM 120000UF 16V 20% SNAP
product image
383LX124M016N082 Picture
SeekIC No. : 002916244 Detail
383LX124M016N082: CAP ALUM 120000UF 16V 20% SNAP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
383LX124M016N082
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: 383LX Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance: 120000µF Dimensions : 196 mm L x 12.5 mm W
Voltage Rating: 16V Tolerance: ±20%
Lifetime @ Temp.: 3000 Hrs @ 105°C Operating Temperature: -40°C ~ 105°C
Features: General Purpose Ripple Current: 8.8A
ESR (Equivalent Series Resistance): 14 mOhm Impedance: -
Mounting Type: Through Hole Package / Case: Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Size / Dimension: 1.575" Dia (40.00mm) Height - Seated (Max): 3.150" (80.00mm)
Lead Spacing: - Surface Mount Land Size: -
Description
Tolerance: ±20%
Features: General Purpose
Impedance: -
Mounting Type: Through Hole
Surface Mount Land Size: -
Voltage Rating: 16V
Lead Spacing: -
Operating Temperature: -40°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.: 3000 Hrs @ 105°C
Packaging: Bulk
Package / Case: Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Size / Dimension: 1.575" Dia (40.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance): 14 mOhm
Height - Seated (Max): 3.150" (80.00mm)
Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Series: 383LX
Capacitance: 120000µF
Ripple Current: 8.8A
Parameters:
Technical/Catalog Information383LX124M016N082
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance120000F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-40°C ~ 105°C
Size / Dimension1.575" Dia x 3.150" H (40.00mm x 80.00mm)
Lead Spacing-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial (Snap-In)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating16V