500C102T350BH2B
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 1000uF 350V 10%+50%
product image
500C102T350BH2B Picture
SeekIC No. : 00740792 Detail
500C102T350BH2B: Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 1000uF 350V 10%+50%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
500C102T350BH2B
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Capacitance : 1000 uF Tolerance : - 10 %, + 50 %
Voltage Rating : 350 Volts Series : 500C
Diameter : 50.8 mm (2 in) Length : 67 mm (2.625 in)
Lead Spacing : 22 mm (0.875 in)
Description
ESR :
Operating Temperature Range :
Product :
Capacitance : 1000 uF
Voltage Rating : 350 Volts
Diameter : 50.8 mm (2 in)
Tolerance : - 10 %, + 50 %
Series : 500C
Length : 67 mm (2.625 in)
Parameters:
Technical/Catalog Information500C102T350BH2B
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance1000F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesComputer Grade
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 95°C
Maximum Temperature-40°C ~ 95°C
Size / Dimension2.000" Dia x 2.625" H (50.80mm x 66.68mm)
Lead Spacing0.874" (22.20mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseScrew Terminals
PackagingBulk
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating350V