500C122T250BA2B
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 1200uF 250V 10%+50% SCREW TERMINAL
product image
500C122T250BA2B Picture
SeekIC No. : 00741172 Detail
500C122T250BA2B: Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 1200uF 250V 10%+50% SCREW TERMINAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
500C122T250BA2B
  • Qty
  • 0~42
Quick Details
Capacitance : 1200 uF Tolerance : - 10 %, + 50 %
Voltage Rating : 250 Volts Series : 500C
Diameter : 50.8 mm (2 in) Length : 54 mm (2.125 in)
Lead Spacing : 22 mm (0.875 in)
Product :
Diameter : 50.8 mm (2 in)
Tolerance : - 10 %, + 50 %
Length : 54 mm (2.125 in)
Series : 500C
Voltage Rating : 250 Volts
Capacitance : 1200 uF
Parameters:
Technical/Catalog Information500C122T250BA2B
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance1200F
ESR (Equivalent Series Resistance)94.6 mOhm
FeaturesComputer Grade
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 95°C
Maximum Temperature-40°C ~ 95°C
Size / Dimension2.000" Dia x 2.125" H (50.80mm x 53.98mm)
Lead Spacing0.874" (22.20mm)
PackagingBulk
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating250V