500C182T450DF2B
CAP ALUM 1800UF 450V SCREW
product image
500C182T450DF2B Picture
SeekIC No. : 002906491 Detail
500C182T450DF2B: CAP ALUM 1800UF 450V SCREW
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
500C182T450DF2B
Quick Details
Series: 500C Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance: 1800µF Voltage Rating: 450V
Dimensions : 196 mm L x 12.5 mm W Tolerance: -10%, +50%
Lifetime @ Temp.: 5000 Hrs @ 95°C Operating Temperature: -40°C ~ 95°C
Features: General Purpose Ripple Current: 9.58A
ESR (Equivalent Series Resistance): 69 mOhm Impedance: -
Mounting Type: Chassis Mount Package / Case: Radial, Can - Screw Terminals
Size / Dimension: 3.000" Dia (76.20mm) Height - Seated (Max): 5.625" (142.88mm)
Lead Spacing: 1.250" (31.75mm) Surface Mount Land Size: -
Description
Features: General Purpose
Impedance: -
Surface Mount Land Size: -
Packaging: Bulk
Capacitance: 1800µF
Voltage Rating: 450V
Ripple Current: 9.58A
Mounting Type: Chassis Mount
Package / Case: Radial, Can - Screw Terminals
Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
ESR (Equivalent Series Resistance): 69 mOhm
Tolerance: -10%, +50%
Series: 500C
Lifetime @ Temp.: 5000 Hrs @ 95°C
Operating Temperature: -40°C ~ 95°C
Height - Seated (Max): 5.625" (142.88mm)
Size / Dimension: 3.000" Dia (76.20mm)
Lead Spacing: 1.250" (31.75mm)
Parameters:
Technical/Catalog Information500C182T450DF2B
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance1800F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesComputer Grade
Maximum Temperature-40°C ~ 95°C
Size / Dimension3.000" Dia x 5.625" H (76.20mm x 142.88mm)
Lead Spacing1.25" (31.75mm)
PackagingBulk
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating450V