500C183T100CC2B
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 18000uF 100V 10%+50%
product image
500C183T100CC2B Picture
SeekIC No. : 00741065 Detail
500C183T100CC2B: Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 18000uF 100V 10%+50%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
500C183T100CC2B
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Capacitance : 0.018 Farad Tolerance : - 10 %, + 50 %
Voltage Rating : 100 Volts Series : 500C
Diameter : 63.5 mm (2.5 in) Length : 105 mm (4.125 in)
Lead Spacing : 28.6 mm (1.125 in)
Description
ESR :
Operating Temperature Range :
Product :
Tolerance : - 10 %, + 50 %
Length : 105 mm (4.125 in)
Diameter : 63.5 mm (2.5 in)
Voltage Rating : 100 Volts
Series : 500C
Capacitance : 0.018 Farad
Parameters:
Technical/Catalog Information500C183T100CC2B
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance18000F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesComputer Grade
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 95°C
Maximum Temperature-40°C ~ 95°C
Size / Dimension2.500" Dia x 4.125" H (63.50mm x 104.78mm)
Lead Spacing1.125" (28.58mm)
PackagingBulk
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating100V