500C203T050BC2B
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 20000uF 50V 10%+50%
product image
500C203T050BC2B Picture
SeekIC No. : 00743438 Detail
500C203T050BC2B: Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 20000uF 50V 10%+50%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
500C203T050BC2B
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~24
Quick Details
Capacitance : 0.02 Farad Tolerance : - 10 %, + 50 %
Voltage Rating : 50 Volts Series : 500C
Diameter : 50.8 mm (2 in) Length : 105 mm (4.125 in)
Lead Spacing : 22 mm (0.875 in)
Description
ESR :
Operating Temperature Range :
Product :
Diameter : 50.8 mm (2 in)
Voltage Rating : 50 Volts
Tolerance : - 10 %, + 50 %
Length : 105 mm (4.125 in)
Series : 500C
Capacitance : 0.02 Farad
Parameters:
Technical/Catalog Information500C203T050BC2B
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance20000F
ESR (Equivalent Series Resistance)16.5 mOhm
FeaturesComputer Grade
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 95°C
Maximum Temperature-40°C ~ 95°C
Size / Dimension2.000" Dia x 4.125" H (50.80mm x 104.78mm)
Lead Spacing0.874" (22.20mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseScrew Terminals
PackagingBulk
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating50V