500C222T450CC2B
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 2200uF 450V 10%+50% SCREW TERMINAL
product image
500C222T450CC2B Picture
SeekIC No. : 00741107 Detail
500C222T450CC2B: Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 2200uF 450V 10%+50% SCREW TERMINAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
500C222T450CC2B
  • Qty
  • 0~30
Quick Details
Capacitance : 2200 uF Tolerance : - 10 %, + 50 %
Voltage Rating : 450 Volts Series : 500C
Diameter : 63.5 mm (2.5 in) Length : 105 mm (4.125 in)
Lead Spacing : 28.6 mm (1.125 in)
Product :
Voltage Rating : 450 Volts
Capacitance : 2200 uF
Tolerance : - 10 %, + 50 %
Length : 105 mm (4.125 in)
Diameter : 63.5 mm (2.5 in)
Series : 500C
Parameters:
Technical/Catalog Information500C222T450CC2B
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance2200F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesComputer Grade
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 95°C
Maximum Temperature-40°C ~ 95°C
Size / Dimension2.500" Dia x 4.125" H (63.50mm x 104.78mm)
Lead Spacing1.125" (28.58mm)
PackagingBulk
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating450V