500C223T025BA2B
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 22000uF 25V 10%+50%
product image
500C223T025BA2B Picture
SeekIC No. : 00740493 Detail
500C223T025BA2B: Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 22000uF 25V 10%+50%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
500C223T025BA2B
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Capacitance : 0.022 Farad Tolerance : - 10 %, + 50 %
Voltage Rating : 25 Volts Series : 500C
Diameter : 50.8 mm (2 in) Length : 54 mm (2.125 in)
Lead Spacing : 22 mm (0.875 in)
Description
ESR :
Operating Temperature Range :
Product :
Diameter : 50.8 mm (2 in)
Tolerance : - 10 %, + 50 %
Length : 54 mm (2.125 in)
Voltage Rating : 25 Volts
Series : 500C
Capacitance : 0.022 Farad
Parameters:
Technical/Catalog Information500C223T025BA2B
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance22000F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesComputer Grade
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 95°C
Maximum Temperature-40°C ~ 95°C
Size / Dimension2.000" Dia x 2.125" H (50.80mm x 53.98mm)
Lead Spacing0.874" (22.20mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseScrew Terminals
PackagingBulk
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating25V