500C252T100AA2B
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 2500uF 100V 10%+50%
product image
500C252T100AA2B Picture
SeekIC No. : 00741118 Detail
500C252T100AA2B: Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 2500uF 100V 10%+50%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
500C252T100AA2B
Mfg:
Cornell Dubilier
Quick Details
Capacitance : 2500 uF Tolerance : - 10 %, + 50 %
Voltage Rating : 100 Volts Series : 500C
Diameter : 35 mm (1.375 in) Length : 54 mm (2.125 in)
Lead Spacing : 12.7 mm (0.5 in)
Description
ESR :
Operating Temperature Range :
Product :
Diameter : 35 mm (1.375 in)
Tolerance : - 10 %, + 50 %
Voltage Rating : 100 Volts
Length : 54 mm (2.125 in)
Series : 500C
Capacitance : 2500 uF
Parameters:
Technical/Catalog Information500C252T100AA2B
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance2500F
ESR (Equivalent Series Resistance)82.0 mOhm
FeaturesComputer Grade
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 95°C
Maximum Temperature-40°C ~ 95°C
Size / Dimension1.375" Dia x 2.125" H (34.93mm x 53.98mm)
Lead Spacing0.5" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseScrew Terminals
PackagingBulk
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating100V