500C362T450DD2B
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 3600uF 450V 10%+50%
product image
500C362T450DD2B Picture
SeekIC No. : 00740711 Detail
500C362T450DD2B: Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 3600uF 450V 10%+50%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
500C362T450DD2B
Mfg:
Cornell Dubilier
Quick Details
Capacitance : 3600 uF Tolerance : - 10 %, + 50 %
Voltage Rating : 450 Volts Series : 500C
Diameter : 76 mm (3 in) Length : 117.5 mm (4.625 in)
Lead Spacing : 31.75 mm (1.25 in)
Description
ESR :
Operating Temperature Range :
Product :
Voltage Rating : 450 Volts
Length : 117.5 mm (4.625 in)
Tolerance : - 10 %, + 50 %
Diameter : 76 mm (3 in)
Series : 500C
Capacitance : 3600 uF
Parameters:
Technical/Catalog Information500C362T450DD2B
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance3600F
ESR (Equivalent Series Resistance)35.4 mOhm
FeaturesComputer Grade
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 95°C
Maximum Temperature-40°C ~ 95°C
Size / Dimension3.000" Dia x 4.625" H (76.20mm x 117.48mm)
Lead Spacing1.25" (31.75mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseScrew Terminals
PackagingBulk
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating450V