500C451T450BB2B
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 450uF 450V 10%+50%
product image
500C451T450BB2B Picture
SeekIC No. : 00741112 Detail
500C451T450BB2B: Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 450uF 450V 10%+50%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
500C451T450BB2B
Quick Details
Capacitance : 450 uF Tolerance : - 10 %, + 50 %
Voltage Rating : 450 Volts Series : 500C
Diameter : 50.8 mm (2 in) Length : 79 mm (3.125 in)
Lead Spacing : 22 mm (0.875 in)
Product :
Voltage Rating : 450 Volts
Diameter : 50.8 mm (2 in)
Tolerance : - 10 %, + 50 %
Length : 79 mm (3.125 in)
Series : 500C
Capacitance : 450 uF
Parameters:
Technical/Catalog Information500C451T450BB2B
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance450F
ESR (Equivalent Series Resistance)1.000 Ohm
FeaturesComputer Grade
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 95°C
Maximum Temperature-40°C ~ 95°C
Size / Dimension2.000" Dia x 3.125" H (50.80mm x 79.38mm)
Lead Spacing0.874" (22.20mm)
PackagingBulk
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating450V