500C551T250AC2B
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 550uF 250V 10%+50%
product image
500C551T250AC2B Picture
SeekIC No. : 00742187 Detail
500C551T250AC2B: Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 550uF 250V 10%+50%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
500C551T250AC2B
Mfg:
Cornell Dubilier
Quick Details
Capacitance : 550 uF Tolerance : - 10 %, + 50 %
Voltage Rating : 250 Volts Series : 500C
Diameter : 35 mm (1.375 in) Length : 105 mm (4.125 in)
Lead Spacing : 12.7 mm (0.5 in)
Description
ESR :
Operating Temperature Range :
Product :
Diameter : 35 mm (1.375 in)
Tolerance : - 10 %, + 50 %
Length : 105 mm (4.125 in)
Series : 500C
Voltage Rating : 250 Volts
Capacitance : 550 uF
Parameters:
Technical/Catalog Information500C551T250AC2B
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance550F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesComputer Grade
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 95°C
Maximum Temperature-40°C ~ 95°C
Size / Dimension1.375" Dia x 4.125" H (34.93mm x 104.78mm)
Lead Spacing0.5" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseScrew Terminals
PackagingBulk
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating250V