500C682T050AB2B
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 6800uF 50V 10%+50%
product image
500C682T050AB2B Picture
SeekIC No. : 00741108 Detail
500C682T050AB2B: Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 6800uF 50V 10%+50%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
500C682T050AB2B
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Capacitance : 6800 uF Tolerance : - 10 %, + 50 %
Voltage Rating : 50 Volts Series : 500C
Diameter : 35 mm (1.375 in) Length : 80 mm (3.125 in)
Lead Spacing : 12.7 mm (0.5 in)
Product :
Capacitance : 6800 uF
Diameter : 35 mm (1.375 in)
Voltage Rating : 50 Volts
Length : 80 mm (3.125 in)
Tolerance : - 10 %, + 50 %
Series : 500C
Parameters:
Technical/Catalog Information500C682T050AB2B
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance6800F
ESR (Equivalent Series Resistance)46.0 mOhm
FeaturesComputer Grade
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 95°C
Maximum Temperature-40°C ~ 95°C
Size / Dimension1.375" Dia x 3.125" H (34.93mm x 79.38mm)
Lead Spacing0.5" (12.70mm)
PackagingBulk
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating50V