500R07N6R8CV4T
CAP CER 6.8PF 50V NP0 0402
product image
500R07N6R8CV4T Picture
SeekIC No. : 002933634 Detail
500R07N6R8CV4T: CAP CER 6.8PF 50V NP0 0402
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
500R07N6R8CV4T
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: - Manufacturer: Johanson Dielectrics Inc
Capacitance: 6.8pF Voltage - Rated: 50V
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: ±0.25pF
Temperature Coefficient: C0G, NP0 Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension: 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm) Height - Seated (Max): -
Thickness: - Thickness (Max): 0.025" (0.64mm)
Lead Spacing: - Features: -
Packaging: Digi-Reel®Alternate Packaging
Description
Temperature Coefficient: C0G, NP0
Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Applications: General Purpose
Ratings: -
Height - Seated (Max): -
Thickness: -
Lead Spacing: -
Features: -
Failure Rate: -
Voltage - Rated: 50V
Tolerance: ±0.25pF
Capacitance: 6.8pF
Package / Case: 0402 (1005 Metric)
Series: -
Manufacturer: Johanson Dielectrics Inc
Size / Dimension: 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Thickness (Max): 0.025" (0.64mm)
Parameters:
Technical/Catalog Information500R07N6R8CV4T
VendorJohanson Dielectrics Inc
CategoryCapacitors
Capacitance6.8pF
Voltage - Rated 50V
Tolerance±0.25pF
PackagingTape & Reel (TR)
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing-