500X15W473MV4E
CAP CER 0.047UF 50V 20% X7R 0805
product image
500X15W473MV4E Picture
SeekIC No. : 002953066 Detail
500X15W473MV4E: CAP CER 0.047UF 50V 20% X7R 0805
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
500X15W473MV4E
Capacitance: 0.047µF Voltage - Rated: 50V
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: ±20%
Temperature Coefficient: X7R Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: Bypass, Decoupling
Ratings: - Package / Case: 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension: 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm) Height - Seated (Max): -
Thickness: - Thickness (Max): 0.040" (1.02mm)
Lead Spacing: - Features: Low ESL (X2Y)
Packaging: Cut Tape (CT)Alternate Packaging
Description
Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Failure Rate: -
Temperature Coefficient: X7R
Voltage - Rated: 50V
Tolerance: ±20%
Capacitance: 0.047µF
Package / Case: 0805 (2012 Metric)
Applications: Bypass, Decoupling
Size / Dimension: 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Features: Low ESL (X2Y)
Thickness (Max): 0.040" (1.02mm)
Parameters:
Technical/Catalog Information500X15W473MV4E
VendorJohanson Dielectrics Inc
CategoryCapacitors
Capacitance0.047F
Voltage - Rated 50V
Tolerance±20%
Temperature CoefficientX7R
PackagingTape & Reel (TR)
FeaturesBypass Capacitor, Decoupling
Lead Spacing-