500X18N102MV4E
CAP CER 1000PF 50V 20% NP0 1206
product image
500X18N102MV4E Picture
SeekIC No. : 002953067 Detail
500X18N102MV4E: CAP CER 1000PF 50V 20% NP0 1206
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
500X18N102MV4E
Capacitance: 1000pF Voltage - Rated: 50V
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: ±20%
Temperature Coefficient: C0G, NP0 Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: Bypass, Decoupling
Ratings: - Package / Case: 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension: 0.124" L x 0.063" W (3.15mm x 1.60mm) Height - Seated (Max): -
Thickness: - Thickness (Max): 0.050" (1.27mm)
Lead Spacing: - Features: Low ESL (X2Y)
Packaging: Cut Tape (CT)
Description
Temperature Coefficient: C0G, NP0
Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Failure Rate: -
Capacitance: 1000pF
Voltage - Rated: 50V
Tolerance: ±20%
Package / Case: 1206 (3216 Metric)
Applications: Bypass, Decoupling
Packaging: Cut Tape (CT)
Manufacturer: Johanson Dielectrics Inc
Thickness (Max): 0.050" (1.27mm)
Series: X2Y®
Features: Low ESL (X2Y)
Size / Dimension: 0.124" L x 0.063" W (3.15mm x 1.60mm)
Parameters:
Technical/Catalog Information500X18N102MV4E
VendorJohanson Dielectrics Inc (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance1000pF
Voltage - Rated 50V
Tolerance±20%
FeaturesBypass Capacitor, Decoupling
Lead Spacing-