500X18W104MV4E
CAP CER 0.1UF 50V 20% X7R 1206
product image
500X18W104MV4E Picture
SeekIC No. : 002925272 Detail
500X18W104MV4E: CAP CER 0.1UF 50V 20% X7R 1206
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
500X18W104MV4E
Capacitance: 0.1µF Voltage - Rated: 50V
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: ±20%
Temperature Coefficient: X7R Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: Bypass, Decoupling
Ratings: - Package / Case: 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension: 0.124" L x 0.063" W (3.15mm x 1.60mm) Height - Seated (Max): -
Thickness: - Thickness (Max): 0.050" (1.27mm)
Lead Spacing: - Features: Low ESL (X2Y)
Packaging: Digi-Reel®Alternate Packaging
Description
Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Failure Rate: -
Temperature Coefficient: X7R
Voltage - Rated: 50V
Tolerance: ±20%
Capacitance: 0.1µF
Package / Case: 1206 (3216 Metric)
Applications: Bypass, Decoupling
Manufacturer: Johanson Dielectrics Inc
Thickness (Max): 0.050" (1.27mm)
Series: X2Y®
Features: Low ESL (X2Y)
Size / Dimension: 0.124" L x 0.063" W (3.15mm x 1.60mm)
Parameters:
Technical/Catalog Information500X18W104MV4E
VendorJohanson Dielectrics Inc
CategoryCapacitors
Capacitance0.1F
Voltage - Rated 50V
Tolerance±20%
Temperature CoefficientX7R
PackagingTape & Reel (TR)
FeaturesBypass Capacitor, Decoupling
Lead Spacing-