500X43W474MV4E
CAP CER 0.47UF 50V 20% X7R 1812
product image
500X43W474MV4E Picture
SeekIC No. : 002964646 Detail
500X43W474MV4E: CAP CER 0.47UF 50V 20% X7R 1812
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
500X43W474MV4E
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: X2Y® Manufacturer: Johanson Dielectrics Inc
Capacitance: 0.47µF Voltage - Rated: 50V
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: ±20%
Temperature Coefficient: X7R Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: Bypass, Decoupling
Ratings: - Package / Case: 1812 (4532 Metric)
Size / Dimension: 0.174" L x 0.125" W (4.42mm x 3.18mm) Height - Seated (Max): -
Thickness: - Thickness (Max): 0.090" (2.29mm)
Lead Spacing: - Features: Low ESL (X2Y)
Packaging: Cut Tape (CT)Alternate Packaging
Description
Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Ratings: -
Height - Seated (Max): -
Thickness: -
Lead Spacing: -
Failure Rate: -
Temperature Coefficient: X7R
Voltage - Rated: 50V
Tolerance: ±20%
Capacitance: 0.47µF
Applications: Bypass, Decoupling
Package / Case: 1812 (4532 Metric)
Manufacturer: Johanson Dielectrics Inc
Series: X2Y®
Features: Low ESL (X2Y)
Size / Dimension: 0.174" L x 0.125" W (4.42mm x 3.18mm)
Thickness (Max): 0.090" (2.29mm)
Parameters:
Technical/Catalog Information500X43W474MV4E
VendorJohanson Dielectrics Inc
CategoryCapacitors
Capacitance0.47F
Voltage - Rated 50V
Tolerance±20%
Temperature CoefficientX7R
PackagingTape & Reel (TR)
FeaturesBypass Capacitor, Decoupling
Lead Spacing-