501R15N101JV4T
CAP CER 100PF 500V 5% NP0 0805
product image
501R15N101JV4T Picture
SeekIC No. : 002941496 Detail
501R15N101JV4T: CAP CER 100PF 500V 5% NP0 0805
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
501R15N101JV4T
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: - Manufacturer: Johanson Dielectrics Inc
Capacitance: 100pF Voltage - Rated: 500V
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: ±5%
Temperature Coefficient: C0G, NP0 Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension: 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm) Height - Seated (Max): -
Thickness: - Thickness (Max): 0.050" (1.27mm)
Lead Spacing: - Features: High Voltage
Packaging: Digi-Reel®Alternate Packaging
Description
Temperature Coefficient: C0G, NP0
Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Applications: General Purpose
Ratings: -
Height - Seated (Max): -
Thickness: -
Lead Spacing: -
Failure Rate: -
Tolerance: ±5%
Capacitance: 100pF
Package / Case: 0805 (2012 Metric)
Series: -
Size / Dimension: 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Features: High Voltage
Manufacturer: Johanson Dielectrics Inc
Thickness (Max): 0.050" (1.27mm)
Voltage - Rated: 500V