501R15N101KF4T
CAP CER 100PF 500V 10% NP0 0805
product image
501R15N101KF4T Picture
SeekIC No. : 002941497 Detail
501R15N101KF4T: CAP CER 100PF 500V 10% NP0 0805
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
501R15N101KF4T
Quick Details
Series: PolyTerm® Manufacturer: Johanson Dielectrics Inc
Capacitance: 100pF Voltage - Rated: 500V
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: C0G, NP0 Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: Boardflex Sensitive
Ratings: - Package / Case: 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension: 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm) Height - Seated (Max): -
Thickness: - Thickness (Max): 0.060" (1.52mm)
Lead Spacing: - Features: Soft Termination, High Voltage
Packaging: Tape & Reel (TR)
Description
Temperature Coefficient: C0G, NP0
Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Failure Rate: -
Tolerance: ±10%
Capacitance: 100pF
Packaging: Tape & Reel (TR)
Package / Case: 0805 (2012 Metric)
Applications: Boardflex Sensitive
Size / Dimension: 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Manufacturer: Johanson Dielectrics Inc
Voltage - Rated: 500V
Thickness (Max): 0.060" (1.52mm)
Features: Soft Termination, High Voltage
Series: PolyTerm®
Parameters:
Technical/Catalog Information501R15N101KF4T
VendorJohanson Dielectrics Inc
CategoryCapacitors
Capacitance100pF
Voltage - Rated 500V
Tolerance±10%
FeaturesHigh Voltage
Lead Spacing-