504222B03700G
BOARD LEVEL HEAT SINK
product image
504222B03700G Picture
SeekIC No. : 003444144 Detail
504222B03700G: BOARD LEVEL HEAT SINK
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
504222B03700G
Quick Details
Capacitance : 16.5 pF Series: -
Manufacturer: Aavid Thermalloy Type: Board Level, Vertical
Package Cooled: TO-220 (Dual) Attachment Method: Bolt On and PC Pin
Shape: Rectangular Length: 1.450" (36.83mm)
Width: 0.700" (17.78mm) Diameter: -
Height Off Base (Height of Fin): 0.850" (21.60mm) Power Dissipation @ Temperature Rise: 4W @ 40°C
Thermal Resistance @ Forced Air Flow: 5.0°C/W @ 200 LFM Thermal Resistance @ Natural: 6.4°C/W
Material: Aluminum
Description
Diameter: -
Material: Aluminum
Material Finish: Black Anodized
Series: -
Shape: Rectangular
Type: Board Level, Vertical
Attachment Method: Bolt On and PC Pin
Manufacturer: Aavid Thermalloy
Length: 1.450" (36.83mm)
Package Cooled: TO-220 (Dual)
Height Off Base (Height of Fin): 0.850" (21.60mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise: 4W @ 40°C
Thermal Resistance @ Forced Air Flow: 5.0°C/W @ 200 LFM
Thermal Resistance @ Natural: 6.4°C/W
Width: 0.700" (17.78mm)
Parameters:
Technical/Catalog Information504222B03700G
VendorAavid Thermalloy
CategoryThermal Management
Attachment MethodBolt On
Height0.85" (21.59mm)
Package CooledTO-220
Power Dissipation @ Temperature Rise7W @ 60°C
Outline36.80mm x 19.80mm