57102-S06-25LF
Headers & Wire Housings 25X2 UNSHRD HDR 2.5MM TAIL
product image
57102-S06-25LF Picture
SeekIC No. : 002241494 Detail
57102-S06-25LF: Headers & Wire Housings 25X2 UNSHRD HDR 2.5MM TAIL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
57102-S06-25LF
Mfg:
FCI
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Product Type : Headers - Pin Strip Series : Minitek
Description
Contact Gender :
Pitch :
Number of Positions / Contacts :
Number of Rows :
Mounting Style :
Contact Plating :
Product Type : Headers - Pin Strip
Series : Minitek
Parameters:
Technical/Catalog Information57102-S06-25LF
VendorFCI
CategoryConnectors
ColorBlack
Connector TypeHeader, Unshrouded
Contact FinishGold, GXT?
Contact Mating Length0.157" (4.00mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Number of Contacts LoadedAll
Number of Rows2
Pitch0.079" (2.00mm)
Row Spacing0.079" (2.00mm)
PackagingBulk
Fastening Type-
TerminationSolder
Contact Finish Thickness15in (0.38m)