5900-101-RC
RF Inductors 100uH 10%
product image
5900-101-RC Picture
SeekIC No. : 001210950 Detail
5900-101-RC: RF Inductors 100uH 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
5900-101-RC
Mfg:
Bourns
Quick Details
Inductance : 100 uH Tolerance : 10 %
Maximum DC Current : 1.6 Amps Maximum DC Resistance : 0.09 Ohms
Q Minimum :
Operating Temperature Range :
Package / Case :
Tolerance : 10 %
Maximum DC Resistance : 0.09 Ohms
Termination Style : Axial
Inductance : 100 uH
Maximum DC Current : 1.6 Amps
Parameters:
Technical/Catalog Information5900-101-RC
VendorJW Miller A Bourns Company
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance100H
Tolerance±10%
TypeFerrite Core
Current 1.6A
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)90.00 mOhm Max