5900-820-RC
RF Inductors 82uH 10%
product image
5900-820-RC Picture
SeekIC No. : 001210576 Detail
5900-820-RC: RF Inductors 82uH 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
5900-820-RC
Quick Details
Inductance : 82 uH Tolerance : 10 %
Maximum DC Current : 2 Amps Maximum DC Resistance : 0.06 Ohms
Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C Termination Style : Axial
Package / Case :
Tolerance : 10 %
Maximum DC Resistance : 0.06 Ohms
Termination Style : Axial
Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Inductance : 82 uH
Maximum DC Current : 2 Amps
Parameters:
Technical/Catalog Information5900-820-RC
VendorJW Miller A Bourns Company
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance82H
Tolerance±10%
TypeFerrite Core
Current 2A
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)60.00 mOhm Max